Nosní a krční mandle

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Nosní mandle tvoří důležitou část obranného systému a najdeme ji v nosohltanu u dětí. Nejprve je malá a zvětšuje se až do doby, kdy dítě dosáhne předškolního věku. Zhruba v sedmi letech věku dítěte zůstává její velikost stejná a postupně se naopak zmenšuje. Za normální situace v dospělosti zmizí.

Funkce nosní mandle

Nosní mandle funguje jako filtr, který zachycuje škodlivé látky, jakými jsou viry a bakterie, které se dostávají dovnitř pusou nebo nosem. Ne vždy je tedy jejich vyjmutí to správné. Nejčastěji mají problémy s nosní mandlí děti po třetím roce, v případě, že dojde k jejímu zbytnění.

Pokud má dítě opakující se infekce horních cest dýchacích, nosní mandle zduří a působí obstrukci nosu. Znamená to, že se ucpe nos zezadu a dítě nemůže dýchat. Doma poté máte chrápajícího předškoláka, který se nedokáže ani pořádně vysmrkat.

Odstranění nosních mandlí

Odstranění nosních mandlí je vhodné, když má dítě stále rýmu, recidivy zánětu středouší a hodně chrápe. Poté je totiž pravděpodobné, že v nosní mandli přetrvávají mikroorganismy, které jsou zdrojem opakovaných nemocí.

Vyšetření probíhá snadno a je nebolestivé, protože mandli lze prozkoumat nosem zvětšovací optikou.

Odstranění nosní mandle se provádí v krátkodobé anestezii. Výkon spočívá v tom, že se speciálně zahnutým nástrojem seškrábne tkáň mandle z nosohltanu. Poté se osuší krvácení, případně se k jeho zastavení použije laser. Nic se nešije.

Po operaci zůstane pouze malá řezná ranka, která se hojí tím, že na ni přiroste zdravá sliznice. Rekonvalescence trvá asi týden.

Krční mandle a jejich odstranění

Názory na odstranění krčních mandlí se liší. Někdo tento zákrok doporučuje, někdo zase kategoricky odmítá. Časté angíny jsou příčinou problémů s krčními mandlemi.

Pokud se mandle stanou zdrojem infekce, dochází k neustálým recidivám angín, a to i přes léčbu antibiotiky. Poté se tato lymfatická tkáň přeměňuje na vazivovou. Ta již nemá imunologickou funkci.

Nesmyslné je odstraňovat krční mandle pouze proto, že vaše dítě čas od času bolí v krku. Na rozdíl od nosní mandle je odstranění krčních mandlí mnohem složitější. Zákrok probíhá v částečné nebo celkové anestezii.

Navíc po odstranění mandlí se dostaví silná řezavá bolest, kterou je nutno utlumit analgetiky, hrozí také silnější krvácení. Hospitalizace většinou trvá sedm dnů. Doba rekonvalescence může ale dosahovat délky až tří týdnů.

Nosní ani krční mandle po vyjmutí už nikdy nenarostou.

Nosní a krční mandle patří do témat
 • John Smithd900 07.09.2016 21:04:44

  tretinoin chemotherapy deaedkafdaadkabk

 • Lecba mande a sinusi Marie 22.07.2013 23:32:10

  Dobry den,
  Mandle jak krcni tak nosni se nomusi operovat daji se akumpresurou vratit a zmensit je potreba to asi 2-3x opakovat a vse je v apsolutne nebolestive. Trva to jedna procedura asi 5 sekund kdy se na spravnem miste na hlave potahnou vlasy a mandle se zacnou sami po par dnech vsunovat naspet a zmensovat.. Sama jsem vyzkousela na svojich dvou synech. Rovnez se tak leci I sinusi.
  Pokud mate zajem muzete mne napsat na e mail t_havran@yahoo.com
  Dekuji

  • Re: Lecba mande a sinusi Hans 01.08.2014 18:13:20

   Marie! ... ty v***! ... děláš si kozy? :) jaký tahání za vlasy?

 • chrápání Vendula 03.07.2014 13:48:57

  Na mandle nevím, hledala jsem článek na chrápání, protože minule byla debata co pomáhá a mě pomáhá Pssst!, který kupuji v lékárně.

 • Sabina 21.01.2014 16:38:00

  My byli se ségrou na odstranění nosní mandle laserem v červnu v Modřanech. V září návštěva jiného ORL a mandle tam byla pořád velice veliká. Mandle sice dorůstá ale ne za 2,5 měsíce. Takže jsme nejdřív vyplácli 5500,- za leser kde to ani neudělali, jen si tam řízli a řekli že je to venku. Takže jsme teď byli na Bulovce u dítě vám tam po anestézii neprdnou do ruky a nashle za 2 dny na kontrole jako v Modřanech. Pěkně den předem a cca 6 hodin po narkóze pokud nejsou komplikace. Takže za mě, i když zatím neznáme výsledek ale zase ségra může konečně dýchat nosem což ani po zákroku v Modřanech nemohla říkám že Bulovka je na toto dobrá.

 • nosní a krční mandle lenka jirouchova 30.10.2012 02:20:15

  Připojuji se k Morine,nosní mandle dorůstají znova.Moje maminka má ,,druhé "nosní mandle dodneška.A syn byl jako 4 letý na jejich odstranění 2x.Vyšetření nebylo nebolestivé,ale naopak velmi,zvlášť pro malé dítě velmi nepříjemné,a bolestivé.Vyšetřovalo se pohmatem-tedy šťouráním prstem v krku
  Já sama byla v 7 letech na operaci krčních mandlí,po opakovaných angínách,a pooperační stav byl naprosto v pohodě,a bez bolestí.Tenkrát jsem se mohla ,,legálně" :-) nacpat zmrzlinou. A nosní mandle mi sama nezanikla,stále jí mám.

 • nosní mandle dorůstají Morine 29.10.2012 20:50:03

  chtěla bych podotknout, že v dětském věku může nosní mandle dorůst. já byla na trhání ve školce a na prvním stupni ZŠ

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Nosní mandle a polypy patří do témat

Adresář

Nosní mandle a polypy ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Nosní mandle a polypy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku